Amikor az ember eldönti, hogy riasztó rendszert vásárol, nem árt, ha tud egy pár dolgot róla. Ilyen például, hogy milyen típusú mozgásérzékelőre van szüksége. Ebben a cikkben leírom, hogy milyen mozgás érzékelők találhatóak a piacon, és hogy miben különböznek egymástól.
Kezdeném a legegyszerűbb mozgásérzékelővel, ami nem más, mint a DSC LC – 100 típus.
Kinézetileg nagyon jól néz ki, a mérete viszonylag kicsi, ezért bármilyen berendezésű lakásban jól mutat. Alig észrevehető. Kemény előlapja van, tehát nehéz rongálni. A kis állapotjelző LED pirosan világít, viszont nagyon diszkrét kicsi fénnyel, ezért nem zavarja a kedves használót. A leggyakoribb kérdés az szokott lenni, hogy „Van egy kiskutyám, akit a házban tartok, mi történik, hogyha beélesítem a riasztót, és a kutyus elkezd körbe futkározni? ” A válasz erre egyszerű. Semmi! Be van építve egy úgynevezett kisállat védelem, ami azt jelenti, hogy 25 kilógrammig, semmire nem riaszt. Ezt a technológiát mindegyik mozgásérzékelőbe beépítették a gyártók.
Következő eszköz, a CROW SRDT-15 típusú érzékelő, ami picivel, már komplikáltabb felépítésű.
Új generációs technológiát alkalmaztak az összeállításában. PIR szenzoros felépítése van, a PIR az angol Passive Infrared Sensor-ból jön, ami annyit tesz, hogy méri a testek, tárgyak infra vörös fény kisugárzását, így határolja be őket, valamint e módon érzékeli a mozgást is. Ezáltal kimondottan megbízható a mozgásérzékelő és kevesebb a valószínűsége, az esetleges téves riasztásnak. Még azt megjegyezném, hogy 15 méteres a látó távolsága, és 105° szögben méri a telepet.
Következő megálló hasonlít az előbb említett mozgásérzékelőre, működésileg, ugyanolyan, viszont a gyártó úgy gondolta, hogy mégis tesz bele valami új elemet, így lett beleépítve az üvegtörés technológia.
Kinézetileg is hasonló a CROW SRDT-15 társára, meghatározó különbség a kicsi pont a LED jelző felett, ugyanis, az az üvegtörés érzékelője. Akusztikus érzékelő, abban a pillanatban, amikor az üveget betörték, ő azt érzékeli, és riasztás folyamata indul el. Következő érzékelő az összes ezelőtt említett eszköz ötvözése, amiben mégis különbözik a testvéreitől, az nem más, mint hogy a látószöge 360°.
Ezzel biztosítja a használóit, hogy senki nem tud elmenekülni a „szeme” elől.
Persze ennél sokkal több érzékelő van a piacon, én csak a DSC gyártó termékeire tértem ki, hiszen a DSC egy világ piacvezető márka. Megbízhatóságáról, és tűrhető áráról híres, valamint az ember szinte bármilyen riasztóbolt polcán talál ilyet, nem véletlenül. Ezeket az érzékelőket, lehet kombinálni, igényekhez, és nyílván a helyi adottságokhoz mérve. Manapság, már annyi fajtaérzékelő van, hogy mindenki saját stílusa szerint építhet ki egy megfelelő riasztó.